Thursday, June 7, 2012

The Perfect Bathing Suit - בגד הים המושלם


הבוקר הלכתי לאסוף ספר מהדואר, שחיכיתי לו הרבה זמן. זו הביוגרפיה של אחת ממעצבות האופנה המשפיעות של 
המאה העשרים, תאמינו או לא- של בגדי ים. 

rose marie reid bathing suit

אני לא יודעת מה מרגש אותי יותר, בחיי, בגדי הים המהממים האלו, שכל אחד מהם הוא יצירת אומנות (עם או בלי דוגמנית בתוכו) או העובדה שעיצבה אותם אישה ואישיות מיוחדת במינה, סיפור נדיר בפני עצמו לזמנים ההם. 

רוז מרי רייד - Rose Marie Reid 

(1906-1978) נולדה כדור שישי למשפחה מורמונית, ולמדה לתפור מאימא שלה. מעניין כי המיומנות הזו נחשבה לבסיסית בימים עברו, כל אישה שרצתה להראות טוב למדה לתפור, פשוט כי לתפור בגדים בהזמנה היה יקר, ופס היצור ההמוני בסגנון H&M עדיין לא היה קיים. אימא של רוז מרי למדה לתפור בהתכתבות (!), ומבלי להשתמש בגזרות יצרה בגדים בצורה כל כך מופלאה שהפכה לתופרת מבוקשת בישוב. הילדים ישבו עימה בסטודיו, ספגו את האווירה ושיחקו בלתפור תחפושות ותלבושות לבובות שלהם.

 Rose Marie Reid - Hourglass Collection
Nancy Berg and model in Rose Marie Reid “Hourglass Maillots”, photo by Nina Leen, 
July 1952
מה שאת באמת צריכה, זה בגד ים חדש בשביל להשתזף, את זה משנה שעברה בשביל לשחות" 
ועוד אחד סתם בשביל הכיף". רוז מרי רייד
את בגד הים הראשון עשתה רוז מרי, כמו תמיד באגדות אורבניות, מבלי להתכוון. באותה תקופה, ואנחנו מדברים על שנות השלושים של המאה הקודמת, מרבית בגדי הים היו עשוים מסריגים, שאף על פי שעטפו את הגוף, היו הופכים לכבדים ונתמתחים אחרי השחיה. בעלה, ג'ק רייד, היה מורה לשחיה ונהג להתלונן על כך באוזניה. אז כדי לשמח אותו, או כדי שיפסיק להתלונן, רוז מרי לקחה מעיל כותנה ישן ותפרה ממנו בגד ים חדשני שישב על הגוף בצורה הדוקה באמצעות מערכת שרוכים צדדית. החברים בבריכה התלהבו, ג'ק זיהה הזדמנות להגדיל את ההכנסה המשפחתית, ואחרי כמה שכנועים ותפילה לישו, רוז מרי החליטה לנסות. היא עשתה גרסה נוספת לבגד הים, ג'ק לקח אותה לחנות המקומית, ואחרי שענה ש"בוודאי שהחברה שלהם מייצרת בגדי ים גם לנשים", קיבל הזמנה ל160 "חליפות שחיה"( Swimming  Suits , כינוי יפה, לא?).
רוז מרי לא ידעה כלום על ניהול יצור בסדר גודל כזה, אז היא התקשרה לחברת זינגר וביקשה מהם את מספרי הטלפון של הנשים שרכשו את מכונות התפירה שלהם באיזור שלה. הזמנה הראשונה נתפרה ע"י 16 תופרות ביתיות, ונמכרה ב10000$.   
לא מצאתי תיעוד לקולקציה הראשונה שלה, אך אני מתארת לעצמי שזה היה משהו דומה לבגד שאווה גרדנר לובשת (שימו לב לחלק התחתון של בגד הים)
אגב, זהו עדין לא היה ביקיני, אלא "חליפת שחיה בת שני חלקים", או "טנקיני", כמו בדוגמא הזו, מהעיצובים המוקדמים של רוז מרי. בגלל הרקע המורמוני שלה, רוז מרי הפסיקה לייצר בגדי ים אחרי שנחשף הפופיק..:)
ככל שהחברה גדלה, ורוז מרי התחילה להאמין שזה באמת קורה לה, היצירתיות שלה החלה לפרוח. אם בשנה הראשונה היו לה שישה עיצובים, בקולקציה הבאה היא הציגה יותר ממאה עיצובים שונים לעונה. 
מעבר לדגמים המרהיבים, בגדי הים של רוז מרי ישבו על הגוף, כמו אף בגד ים אחר שאנו מכירות מימנו, וזאת בזכות מערכת מבנים פנימיים חדשניים, שיותר הזכירו את הקונסטרוקציות המתוחכמות של ההוט קוטור מאשר את בגדי הים הספורטיביים שהיו נהוגים בזמנה, או את הלייקרות הנמתחות של ימינו. 
רוז מרי האמינה שעל מנת שהאישה תרגיש בנוח בבגד הים, עליה להיות מכוסה ו"אסופה" במקומות הנכונים. היא נהגה לומר ש-"אין דבר האכזרי כל כך בכנותו, כמו בגד הים" (Burr & Peterson, p.45), והפילוסופיה שלה היתה לגרום לנשים להרגיש בבגדי הים שלהן יפות וזוהרות כמו בבגדי ערב.

Rose Marie Reid- Sculptured Swimsuits

(:  "!..בגדי ים מפוסלים - לשחיה, לשמש, לפסיכולוגיה"


Rose Marie Reid- Jewels Of The Sea Collection
"רוז מרי רייד- אבני החן של הים"תוך מספר שנים היא הפכה את החברה שלה לאחת המצליחות בקנדה ( כן, מסתבר שיש כמה דברים טובים שיצאו משם:)),המכירות שילשו את עצמן כל שנה, אך רוז מרי, בעלת חשיבה עסקית נבונה מאוד, עבדה על הפריצה לאמריקה.

השוק האמריקאי נשלט באותה תקופה ע"י חברות גדולות וותיקות כ- Catalina, Cole ו-Jantzen (שגם להם היו בגדי ים פנטסטיים שאני מקווה לספר עלים בפוסט נפרד), ועל מנת לבלוט, רוז מרי היתה צריכה להביא משהו מקורי במיוחד.
לאורך השנים היא אהבה לעשות ניסוים עם בדים שונים שלא היו מקובלים לשימוש עבור בגדי ים, ותמיד חיפשה את הדבר המעניין הבא.
יום אחד בחנות בקליפורניה, רוז מרי שמה לב לחוט מטאלי שעמד בצד, ושאלה למה הוא משמש. בעל החנות אמר לה שעושים עימו סיומות ועבודות רקמה. רוז ביקשה חתיכה ורצה לאמבטיה שלה במלון, שם היא הטבילה אותו במי מלח וחיכתה לראות מה יקרה. שום דבר לא קרה, אז היא קנתה במהרה את כל הגליל, לקחה את החוט ליצרן הבדים שלה, אותו השביעה לסודיות, ויצרה את נוסחת האריג המטאלי שהפך אותה למפוסמת.

בגד הים המוזהב הפך לסנסציה, ונקנה ע"י הסטודיו עבור ריטה הייוורת, במחיר 90$ (כ1000$ בימינו), כשרוב בגדי הים נמכרו באותה תקופה במחיר 6.95$. עם יציאת גילדה לאקרנים ב-1946 ריטה הפכה לכוכבת הנחשקת בארה"ב ועימה כל מה שהיא לבשה.


ריטה היוורת מקדמת את "גילדה" בבגד הים המוזהב של רוז מרי רייד
 Rita Hayworth in Rose Marie Reid's Golden Bathing Suit 

רוז מרי הפכה למעצבת המועדפת על כוכבות הקולנוע, ומרילין (מונרו) אף נהגה לצחוק כי היא נותנת לרוז מרי את אותו הקרדיט כמו לאימא טבע על הצלחתה.

ב1951, מגזין LIFE הילל את קולקציית "שעון החול" של רוז מרי וכינה אותה "העיצוב המתקדם של השנה" (ראו גם תמונה שניה בפוסט). רוז מרי סגרה את המפעל הקנדי, התגרשה מהבן זוג (המתעלל, אגב) ובין השנים 1954 ל1959 הפכה ליצרנית בגדי הים הגדולה בעולם, עם מכירות ב49 מדינות.
Rose Marie Reid- Hourglass Collection
"שעון החול" של רוז מרי רייד

הזוית הפמיניסטית בסיפור היא העובדה שרוז מרי הצליחה לשרוד ואף לשגשג בעולם עסקי גברי ברובו, היתה אשת מכירות ושיווק טובה בנוסף למעצבת מוכשרת, נאבקה על השליטה בחברה שלה, ובסופו של דבר הצליחה גם להשתחרר מנישואים קשים, על אף הרקע המסורתי והתקופה  השמרנית (ראו עונות ראשונות של מד מן:)).

ויש גם זוית יהודית משעשעת למדי. הערכים המורמונים של רוז מרי לא היו רק מסורת עבורה, ולאורך חייה היא נותרה נוצריה מאמינה ומסורה, שעמלה על הפצתה של אמונתה הלאה. היא תמיד התענינה ונמשכה לעבוד עם יהודים, וכחלק מההערכה שלה כלפיהם, רצתה "לעזור" להם. רוז מרי באה ממסורת משפחתית רוחנית שהאמינה שמקומם של יהודים הוא בארץ ישראל, אך בסוף אלוהים יפתח להם את הלב והם יראו את האמת..:)
כשחיה בהוליווד עסקה במיסיונריות נוצרית בקרב הקהילה היהודית המקומית, וניסתה להניעם לקבל את ישו כמשיח האמיתי. לגבי אחוזי ההצלחה שלה אין לי נתונים:)

אחרי שנים של קריירה מזהירה, רוז מרי רייד מכרה את חלקה בחברה ב1962, כשנהיה ברור שהביקיני ניצח את "חליפת השחיה" האלגנטית.
היו לה שלושה ילדים, להם הורישה אחוזה יפהיפיה בברנטווד, קליפורניה. 
היא נפטרה ב1978, שנה שבה נולדתי, רק כדי לגלות את העבודות היפהיפיות שלה 33 שנה מאוחר יותר.


רוז מרי רייד עם דוגמנית
רוז מרי רייד (משמאל) עם דוגמנית הלובשת את בגד הים שלה (צילום מתוך הספר)

                 לקריאה וצילומים מעניינים נוספים -
סופ"ש נעים! :)


No comments:

Post a Comment

תודה לכל המגיבים :) I love reading your comments!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...