Saturday, December 29, 2012

A Quiet Night In With the Purple Wiggle Dress - ורק קולה של מכונת התפירה


What can be better than spending a cold winter night at home, your loved ones close, and you are quietly sewing in a room (of your own:), accompanied by the cat , the dog and a new favorite sewing book? Let me tell you, there are no too many simple pleasures like that. I am grateful.. 

In this post I am working on the purple wiggle dress, from Gertie's book, this time with the boat neckline, and in a purple wool Georgette (from a local fabric store).

לא יודעת אם יש הרבה דברים שמתקרבים לתענוג של בילוי ערב חורפי שקט בבית, כשכולם נמצאים ועסוקים בשלהם, ואת תופרת בשקט בחדר (משלך:), בחברת הכלב, החתול וספר תפירה אהוב. מה אני אגיד לכן, אולי בגלל שחוויתי גם רגעים פחות שקטים בחיים , אני מוקירה הרבה תודה על הערבים האלה, עונג פשוט של סוף שבוע. בפוסט הזה אני עובדת על הגרסה השניה של השמלה מהספר של גרטי, הפעם בצמר ז'ורז'ט סגול (הנקנה בנחלת בנימין).

Gertie's New Book For Better Sewing


The eyes should always rest on something pleasant , don't you think? This is a little vintage sewing box I brought back from Paris. I found it at this really cool flee market we visited. (Take a look at this link if you are planning a trip there). The box came with a few vintage buttons, I followed the tradition and now keep all my buttons and closures in this box. In the ex Max Brenner boxes (that remind me that "Chocolate is good for you":)) I keep thread and other sewing notions

אני חושבת שחשוב שהעיניים תמיד ינוחו על משהו נעים, לא ככה?  זו קופסת תפירה ישנה שהבאתי איתי מפאריז. מצאתי אותה באחד משווקי הפשפשים המגניבים שלהם, שאת שמו אנני לא זוכרת ברגע זה, אבל זה אחד מאלו כאן. היא הגיעה עם כמה כפתורי וינטאז', אני שומרת על המסורת ועכשיו  מחזיקה בה את כל הכפתורים שלי ועוד כל מיני וסוגרים ושטויות. בקופסאות של מקס ברנר לשעבר (שמזכירות לי ש"שוקולד טוב בשבילי ":)) אני שומרת את החוטים ודברי תפירה אחרים. 

קופסת התפירה הקטנה שלי - my little sewing box
It's nice to do the same garment again, you already have the pattern, so once the fabric is prewashed and pressed, you can just go ahead and cut. 

נחמד לעשות את אותו הבגד שוב, הגזרה כבר בדוקה ומוכנה, וכל מה שנראר- אם הבד כבר מוכן , הוא לגזור.. לגזור ולסמן.
 מעבירים את הסימונים לשני הצדדים - transferring the markings
Love my new professional weights. Sometimes size does matter .. :)


המשקולות המקצועיות.. לפעמים הגודל כן קובע:)
I made my darts straight forward, don't know why the pattern wanted the legs to be in an angle.. I  figured, they'd better off like that. Has anyone noticed that too? Why is that? 

המתפרים. בגזרה של הספר הקו האמצעי שלהם הולך קצת באלכסון.. לא הבנתי למה ולכן ביטלתי את זה.  אני עוברת שוב על הסימונים עם גיר, כדי להיות בטוחה שלא ימחקו. המתפרים האם הטריק שגורם לגזרה הדו מימדית להפוך לתלת מימדית ולעקוב אחר קוי הגוף. לי יש סיפור אהבה איתם. המשחק בהם, יחד עם בחירת הבד, הוא לב ליבו של העיצוב. כמעט לא נראה אותם יותר בבגדי מעצבים העשוים מטריקו נמתח, ובעיני זה חבל. הגוף הנשי זקוק להגדרה ותחימה, זה עושה לו טוב, וטוב יותר חשוב מנוח, לדעתי.

marking the darts. I made mine straight, how about you

For more accurate sewing I mark my seam lines. This is a piece of cake since the double wheel and I are together.

לתפירה יותר מדויקת אני מסמנת גם את קוי התפר שלי. הזכרתי בעבר כי חלק מהגזרות, לרוב האמריקאיות, ואלו מהשנים האחרונות, כוללות קצווה קבועה של 5/8 אינצ', או 1.5 ס"מ של שוליים. יש שתי אסכולות בעולם התפירה, אפשר לומר שאחת היא הדרך הישנה, שבאה ממסורת של תפירת קוטור הארופאית, והיא אומרת לסמן את קוי התפר תמיד (גזרות שלא כוללות שוליים); והשניה היא החדשה, שבאה מתוך היצור ההמוני, ונהוגה בארה"ב, ובה גוזרים ישר עם הקצוות, לא מסמנים את קוי התפר ותופרים באופן הכי מדויק שאפשר לפי הסימון שמופיע על מכונת התפירה. זה חוסך זמן, ונפוץ יותר בקהילת התפירה, שחלק מחבריה אף נוהגים להתלונן על גזרות מסוג של בורדה שאינן כוללות קצוות. אך אני רגילה וגם מאז שהגלגלת הכפולה ואני ביחד, המשימה הזו הפכה לפשוטה ביותר.

גלגלת סימון כפולה- double tracing wheel

This is my lesson learned from the wiggle dress number one, - stabilize the neckline seams with something stable right away. I am using here some silk organza salvages.


זה השיעור שלי מהשמלה האדומה . לחזק ישר שגוזרים את פתח הצוואר- ולא מספיק רק בתפר, צריך משהו ממש יציב, כמו שולי אורגזנה משי. (אורגנזה משי שונה מאורגנזה פוליאסטר)

stabilizing the neckline 
This is my method of attaching the organza to the underarm gussets opening. I don't transfer the lines to the right side, just pin the organza to the bottom (right side of fabric), stitching lines facing me. I then stitch following the lines on this side. This id Gertie's post on gussets, for those who wanna give this pattern a try.

זו השיטה שלי עם חיזוק הטלאים בבית השחי (תראו את הפרט הזה בהרבה גזרות וינטאז' עם שרוולי קימונו צמודים). הדבר הזה נועד על מנת לחזק את התפרים בבית השחי, שאחרת- ללא קצוות עשוים להפרם. למי /שזה מעניין אותה  מוזמנת להציץ בפוסט של גרטי. attaching the organza from the bottom


the right side of fabric


The dress is finished minus the lining. I already wore it out, but decided to line it anyway. Gertie does not elaborate on the lining in this project, (I suppose since she underlined it instead..? ) I was a bit discouraged with making the gussets again in the lining, and tried to figure another solution out. I'll see what I can dig up from my sewing books..השמלה גמורה, חוץ מהבטנה. כבר לבשתי אותה פעם אחת.., אך החלטתי שבכל זאת צריך. גרטי לא מפרטת על החלק הזה בספר, וזה היה ממש חסר לי. חיפשתי לשווא בספריי- איך עושים בטנה לשרוולי קימוני עם טלאים. זאת כי לא נראה לי הגיוניי לעשות שוב את כל התהליך עם האורגנזה רק בשביל בטנה, למרות שאחת מקוראות הבלוג שלי, בחורה רצינית במיוחד, אמרה שזה מה שעושים.. אני עדיין מקווה לעצה ממישהו, אולי אפילו מגרטי עצמה.. אז אם יש למישהי רעיון,אשמח לשמוע:). 

Hope you had a nice time with me in this post. May you have a quiet and warm weekend, and a very festive New Year.


מקווה שנהניתם איתי במסע הקטן הזה אלי לסטודיו הביתי, בערב קריר שכזה.
שיהיה המשך שקט ונעים של הסוף שבוע ואם לא נתראה עד אז- שנה אזרחית שמחה ומבעבעת (משמפניה ומפרפרים בבטן כמובן..:)

Till soon - עד הפעם הבאה,
yours,
Milenushka

;)

3 comments:

 1. My dearest Milenushka, I really adore your sewing skills. You look absolutely amazing in that red wiggle dress. Unfortunately I've never managed sewing something for me with that I was really content. So last year I found me a seamstress that sews skirts for me after my ideas.
  You've asked about that coat of mine where it was from. It's a 2011 H&M coat that I wear almost every winter day. It wasn't only available in black but also in a special rust red and I regret that I didn't take that one also, cause the style of the coat is perfect for wearing with skirts especially the wide 50s style skirts.
  Now I wish you a splendid start of the new year 2013 with your friends or family and many happy moments in that year to come for you.

  ReplyDelete
 2. היי מילנה,
  אני נהנית מאד מהבלוג שלך.
  נתקלתי כאן במשפט שאמרת על חיזוק המחשוף.

  תפרתי עכשיו חולצה עם מחשוף בובה והיו לי צרות צרורות עם התרחבות המחשוף, הצווארון נעשה קטן מדי ושני הצדדים שלו לא נפגשו באמצע.
  .למרות שעשיתי סטייסטיץ', למעשה זה בכלל לא עזר

  מה ההמלצה שלך על חיזוק המחשוף עם אורגנזה? איך את עושה את זה והאם האורגנזה נשארת בבגד, ומה את .עושה כדי שהמחשוף לא יתרחב עוד לפני תפירת החיזוק

  והאם יש דרך בעולם לכווץ חזרה מחשוף שהתרחב? :-)

  יהודית
  (מצלתיים מפורום תפירה(

  ReplyDelete
  Replies
  1. תודה ג'ודי :)

   מכיוון שצווארונים חתוכים בד"כ בכיוון החוט האלכסוני של הבד, יש צורך לחזק אותם ישר אחרי שגוזרים, כדי שהבד לא יתרחב. אפשר לעשות סטייסטיצ'ינג, אבל הרבה פעמים אין זה מספיק.

   יש כמה שיטות אחרות. אחת היא עם פסי משי אורגנזה (חתוכים באלכסון ומגוהצים עד שהופכים לכמעט בלתי גמישים) או חתוכים לפי החוטי הישר- שעושים בהם חתכים קטנים כדי שישכבו באופן רגוע על העיקול.
   אפשר גם לחתוך פסים כאלה מפליזלין דביק (אלכסן לא ידרוש חתכים וחוט ישר כן) ולהדביר את זה על התפר.
   את החתכים עושים לפני שמניחים ומגהצים על הבד, כדי שהפס יעקוב אחרי הצורה של הפתח.

   ולשאלך השניה-כן, תופרים או מדביקים את החיזוק ישירות על התפר. את התפר הסופי, בין הבטנה או העיבוד לפתח עושים מילימטר משמאל לתפר השל האורגנזה, כדי שלא יראו אותו מבחוץ. במקרה של החזיוק מפליזלין, רק מדביקים על מיקום התפר.

   אחרי שפתח כבר התרחב אפשר לנסות לכווץ אותו קצת, זה תלוי בבד. אם מדובר בכותנה, צמר או פשתן יש סיכוי לכווץ באמצעות מגהץ האדים.

   אני היתי עושה תפר כיווץ עדין יחד עם אורגנזה ואז מאדה את זה טוב טוב.

   אפשר גם להשתמש בקצוות הבד אם אין אורגזנה ואין פליזלין.יש שם חלק שהולך לאורך הבד, בכיוון החוט הישר, ממש הקצה שהוא חזק ולא נתמך ואפשר לגזור אותו והוסיפו כפס.

   מקווה שעזרתי,
   וברוכה הבאה לבלוג, מצלתיים :)

   Delete

תודה לכל המגיבים :) I love reading your comments!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...