Sunday, February 24, 2013

Make your own pressing board! עשי זאת בעצמך- קרש גיהוץ לצד מכונת התפירה


Hello readers and fellow sewing enthusiasts! Hello fashion lovers and just random folks who got to my blog by mistake! I missed you guys! 

It might have seen like I disappeared but I was actually doing a lot of sewing and tutorial planning for this blog,  as well as planning a future for this part of my life (details to come). 


שלום קוראי הבלוג ושותפיי לפשע היקרים! שלום לכל אוהבי האופנה וסתם חברה שהגיעו לבלוג הזה בטעות! התגעגתי אליכם :) זה אולי נראה כאילו נעלמתי, אך למעשה היתה הרבה תפירה מאחורי הקלעים, כמו גם תוכניות להדרכות, עתיד הבלוג והחלק הזה בחיי באופן כללי (פרטים בהמשך:)

Today I want to share a little tutorial I made, that will hopefully be the first of many to come.. :) This time we are making a personal -put on the table- next to your sewing machine- pressing board. A cool feature I have seen many   serious sewers use. 
So - has it ever happened to you that your ironing board was too small, too narrow or just too far to reach for an easy and comfortable- Press As You Sew - rule? I even adjusted my pressing board to be in the same height as my sewing table (a tip I adopted from Sarai of Coletterie) and I have a rolling chair and all, but sometimes there is just not enough space and the fabric keeps falling off the board. 


היום אני רוצה לשתף אתכם בהדרכה קטנה שהכנתי, בתקווה הראשונה מיני רבות:). הפעם אחנו מדברים על הכנה של לוח גיהוץ אישי, שניתן להניח על השולחן לצידה של מכונת התפירה ושראיתי הרבה תופרות רציניות משתמשות בו. קודם כל - גיהוץ הוא האח של התפירה. בלעדיו אין אף בגד נראה ויושב כמו שצריך. אני משתמשת במילה גיהוץ, כאשר למעשה הכוונה היא לפעולת הפעלת הלחץ ושימוש באדי המגהץ על מנת לקבע צורה זו או אחרת בבד. זו אומנות, אין מה להגיד וקצרה יריעתו של הפוסט הזה מכדי לגעת בה. בכל מקרה קורה לכן לעתים (ואני יודעת לפחות על אחת שכן) שקרש הגיהוץ שלכן פשוט קטן או צר מדי בשביל עבודה נוחה? או שצריך לקום אליו, אלוהים שישמור?(אגב לפתרון סוגייה זו כנסו לבלוג של קולטרי- לשראי יש עצה טובה שאימצתי בעצמי). בכל מקרה כדי לעבוד יעיל ומהר, לא להתעייף, לא להתפזר ובעיקר בעיקר לא להתעצבן, התפירה היא הרי אמורה להיות ריפוי בעיסוק.. אני מציעה להכין לוח גיהוץ שכזה-

So this is my solution- and it's very easily made..


Make your own pressing board
First you'r gonna need a wooden board. I am suggesting a square shape, measured for your convenience (mine is 21 inches long and 23 inches wide, just because that was approximately the size I was looking for) 
Of course you can order one made to measure, but I would'n't bother. It can be anything you find on the street, or have laying in your basement- and old shelf, just a piece of a melamine chipboard, or a ex kitchen cabin door. I only had to keep my eyes open for two days until I found one near from a  renovation site, on our street. 


כתנאי ראשון להגשמת התוכנית תצטרכו למצוא קרש. כמובן שאפשר להזמין אחד בגודל מסוים מכל חנות שמנסרת דברים. אבל אני מציעה לא לרוץ ישר לקנות. זה יכול להיות כל קרש שתמצאו ברחוב (אני מצאתי את שלי באחת מהמיכליות הגדולות האלה שעומדות ליד בתים שעושים בהם שיפוצים.. זה בטח היה מדף ממטבח של מישהו. לקח לי יומיים של פקיחת עיניים בזמן הטיול עם הכלב שמצאתי בדיוק את הגודל שחיפשתי). אם לא מבחוץ- זה יכול להיות מדף ישן או סתם דיקט (אפילו מאלה של ציור) שזרוק בבית. אנחנו מדברים על משטח קשיח בגודל בין חצי מטר למטר מרובע. שלי משהו כמו 60 על 55 ס"מ.Now you need to cover with something soft- for easy ironing. Again, don't rush out to buy anything- use whatever you have on hand (that's the whole point of DIY. Make it ecological!) I used some synthetic materials I got earlier this year, experimenting with different cotton needle-punch substitutes.  In Israel we don't have that many crafters, I guess, or they are just not using the natural fibers (Israeli quilters, help me out here!) but the point is I had to bring the cotton batting back with me from Canada, and I felt too stingy to use it on the ironing board (there isn't much). ANYWAY, my point is-if you live in a country where the cotton batting or needle punch is easily found- you can use that for padding the board, if not- anything will do- paralon sponge, synthetic bating, or a few layers of an old towel or flannel you don't want for sewing anymore, or just an old blanket. The board has to be padded, that's the point. 


עכשיו את הקרש צריך לכסות. שוב- לא לרוץ לקנות, תזכרו שכל הקטע של תפירה ביתית מודרנית התחיל כתנועת נגד הצרכנות והבזבזנות ואין שום סיבה לקנות משהו שנוכל למצוא ולתת לו חיים חדשים בבית. אני השתמשתי בשני חומרים שהיו לי בבית שקניתי אותם בזמנו כשניסיתי כל מיני חומרי מילוי לחזיות ובגדי ים. מאז נסעתי לקנדה והבאתי לי כמה חומרים יותר טובים, ככה שהמילוי הסינטטי רק חיפש לעצמו שימוש. עשיתי שכבה אחת מפרלון ושתי שכבות ממילוי פוליאסטר רגיל (אגב חיפשתי וחיפשתי לי מילוים טבעים בארץ ולא מצאתי, לא הבנתי למה הקווילטיות שלנו מסכימות לעבוד עם הסינטטיקה הנוראית הזו, שבטוח לא טובה לילדים המתכסים בשמיכות הטלאים.. ואז נתקלתי בדף הזה. כולן מזמינות מחו"ל, זה העניין. אם את קווילטית וקוראת זאת- השמיעי קול). אם אין לכם בבית מילוי כזה - שמיכה ישנה, שתי שכברות של מגבת שעבר זמנה או כמה שכבות פלאנל יעשו את העבודה. היי יצירתית.


paralon
Some padding will absorb the steam a little better, but just check your regular ironing boards padding, it is rarely all natural. I cover it with a layer of cotton and it does the  work for me.


הספוג הפרלוני שלי היה בדיוק בגודל הקרש, אך את המילוי הסינטטי חתכתי בכ10 ס"מ גדול יורת על מנת לעטוף את הקרש מכל צדדיו. השתמשתי בשתי שכבות של מילוי ושכבה של פרלון - המספר המדויק עשוי להתשנות בהתאם לחומרים שאתן משתמשות בהם. תנסו ותראו איך זה מרגיש. בעיקרון אנחנו רוצים שקרש הגיהוץ שעובד עם מגהץ אדים יהיה בעל כושר ספיגה מסוים. אני משתמשת בכותנה או בד גולמי לכיסוי שעושה את העבודה. 


batting
The next step is to cut to size and secure the layers. MY first layer is just in the size of the board, it's not a must. I am using an all purpose nails to secure the layers, but I have tried it with all kinds of nails, they all do the work. The only important thing is to choose nails slightly smaller than the board depth.


הצעד הבא הוא לחבר את המילוי לקרש. לי היו רק מסמרים לבטון, אך זה עבד בסדר גמור. השתמשי בכל מסמר שקטן יותר בגודלו לעובי הקרש.If you are using batting- put the board on to pf the batting and cut the batting approximately 5 inches larger than the board, for it to cover the sides and have enough grip on the other side. To hold it in place temporarily you can use a little pin.


את השכבות לעיבוי הקרש אנחנו חותכים כאמור בערך 10 ס"מ רחבות יותר. אין צורך למדוד-מניחים את הקרש על החומר וחותכים לפי העין. מלפפים את המילוי סביב הקרש ומחזקים באמצעות מסמר. בשלב ראשון אפשר לתקוע סיכה קטנה כדי לראות שהכול מסתדר.Secure the batting with a few nails. Do it in all the four corners and add a few in the middle of each side. See the size of my nails.


מסמר לעץ בצד ימין. אבל באמת, כל החברים עובדים, פשוט חלק עושים יותר רעש. ממסמרים את כל הפינות ומוסיפים כמה לתמיכה גם בצידי הריבוע. 


Now when you turn it to the other side- it will look like that. The batting should lay nice and tight. 


אתן רוצות שהצד השני יהיה מתוח וחלק.Use a simple medium to heavy weight muslin- unbleached cotton to cover the board. Again cut to size- add  6 or 7 inches of extra all around- you'll want to turn the allowances in to cover the ends completely.


לכיסוי רצוי להתשמש בבד העשוי מכותנה- או בד בד גולמי, בשפה המקצועית. זה חשוב כי המשטח עליו מניחים את המגהץ צריך להיות בעל כושר ספיגה ויכולת הכלה של חום. שימו לב שפוליאסטרים למיניהם נמסים ונדבקים למגהץ. איכסה פיכסה. כותנה גולמית בעובי בינוני ומעלה עושה את העבודה מעולה. הניחו אותה על הקרש וחתכו מסביב- השאירו מספיק בד כדי לכסות את המילוי מהצד השני ולקפל פנימה את הקצוות.


unbleached cotton aka muslin
I am using this method to make nice corners on the other side. Secure the fabric with a nail for every step.


השיטה שלי לפינות יפות יותר.This is how the finished ironing board will look like. You can also use a gingham material or buy one of those burda grided paper (just make sure it's cotton!) to cover the board. It will make it a bit easier to measure hems to iron, and you can use it to cut fabric too (with scissors and not a rotary cutter of course:))


גם הפעם -מסמרו את הבד המקופל לקרש בכל המקומות שזקוקים לכך, אתן יכולות לראות איך זה נראה אצלי.
עוד הצעה- אפשר לכסות את הקרש בבד ריבועים, או לקנות את הבד המיוחד של בורדה לתפירה שמגיע עם סולמות מדידה (רק תבדקו שהוא כותנה), ולכסות את הקרש בהם. למה זה טוב? הקוים הישרים עוזרים בעשיית מכפלות מהירה יותר- לא צריך למדוד, ישר רואים כמה לקפל פנימה ולגהץ, ולפעמים אפשר להשתמש בקרש גם כלוח חיתוך (עם מספריים ולא סכין גלגלת כמובן)- תחשבו למשל על הכנה של סרט אלכסון.
 

Now see- you can put it just next to you sewing machine, and easily press those seems without moving away from the table. The fact it's pretty wide makes it easier to press bigger garments, nothing falls off the ironing board!


וזהו! יש לנו קרש גיהוץ אישי ונייד משלנו - אפשר להניח אותו לצדה של מכונת התפירה ולחסוך זמן וסבלנות יקרים. תופרים מתפר וישר מגהצים. חוצזמה, הוא מספיק רחב כדי ששום דבר לא יפול על הרצפה, כשעובדים על בגדים יותר גדולים. מה גם שגודלו תלוי בכן לגמרי.. רוצות אפילו יותר גדול- הכינו יותר גדול:) מה שאי אפשר להגיד בקשר לכל דבר בחיים.When not used it doesn't take a lot of space, and can be stored right there on the table. I find it even more space saving, since it doesn't take any floor space. 
במצב שלא משתמשים בו הוא לא תופס הרבה מקום- אפשר להעמידו על השולחן ןלהשעין על הקיר. אני מוצאת שזה אף נוח יותר מקרש גיהוץ מתקפל שתופס מקום רצפה חשוב, ויקר באיזור המרכז.


And a little tip for the road-

Sometimes we need to press a large piece of fabric. It usually happens after you pre-washed something and need to press it selvage to selvage, for a fine crisp grain-line on the folded edge, or when you need to pre-shrink wool. 
Use your table!
Clean if from the stuff, cover with a large towel and a sheet and iron away. It's much easier than fighting the gravity with your tiny house wife ironing board. 


ועוד טיפ קטן לדרך.
לפעמים אנחנו צריכות לגהץ חתיכות בד גדולות. זה בד"כ קורה אחרי קדם הכביסה, או כשרוצים לכווץ בד צמר בטרם תפירה. הדרך הטובה לעשות זאת היא ע"י קיפול הבדל לאורכו - קצה לקצה עם החלק החיצוני , היפה של הבד פנימה. ע"י קיפוץ וגיהוץ כזה אנחנו מייצרות עוד קו מקביל לקצה באמצע הבד, שאפשר להתשמש בו כקריטריון למדידה של קו התפר הישר (aka grain-line).
בכל מקרה כל מי שהתנסתה בכך בעבר בוודאי יודעת שזה בלתי אפשרי על קרש הגיהוץ המעפן של עקרת הבית הקטנה. השתמשו בשולחנכן! העיפו את כל הדברים ממנו, כסו במגבת או שמיכה ישנה ושימו סדין כותנה נקי מעל. הרבה יותר קל מאשר להילחם על השטח הקטן ולהפסיד מראש לכוח המשיכה.

Let me know if you found this little- handy woman tutorial useful. And also have you any tricks of your own on pressing and ironing? What tools do you use and which are on your -to make/ to buy wish list?


Happy sewing everyone, and a happy Purim to whoever celebrates:)תגיבו ותגידו אם הפוסט הזה היה לכן לעזר. וגם שתפו נא בסודות הגיהוץ שלהן (או סיוטי הגיהוץ שלכן אם זה מה שעולה:) איזה כלים עוזרים לכן ומה נמצא ברשימת החייבת להכין/לקנות בקרוב?

ימי יצירה נעימים לכולם וכמובן פורים שמח:) כן גם אני התחפשתי, וכן תפרתי לבד:) 

See you soon!
Milena 
נשתמע בקרוב!
מילנה

2 comments:

 1. זוכרת שאמרתי שאחזור לשאול שאלות? אז היי!
  קודם כל, רציתי לשאול איך מעמד הגיהוץ החזיק בנתיים? חשבתי על להכין אחד כזה כשכתבת את הפוסט והטריד אותי הרעיון של שימוש בבד רגיל, כי בחום גבוה הוא יכול להגיב לא טוב. גם לגבי הציפוי ספוג שבפנים - איך זה החזיק מעמד עד עכשיו?

  ReplyDelete
  Replies
  1. הי מיכל! זה החזיק מעמד אחלה! הבד הגולמי התלכך אחרי כמה זמן וכיסיתי אותו שוב בכותנה מודפסת, קצת עבה, נראה לי מבדי ריפוד. אני אצלם עכשיו ואשים באינסטגרם

   Delete

תודה לכל המגיבים :) I love reading your comments!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...