Thursday, May 2, 2013

The Dress Inspector - Carolina Herrera Pre-Fall 2013 Collection


You know.. I love female designers. I think they are oddly a minority in the fashion business, but most of them make very interesting things. Me, I have a soft spot for Stella McCartney and Carolina Herrera. Stella is playing with the the male inside the woman and Carolina is all about the FEMALE. Just how lovely was the dress she designed for Cristina Hendrick's wedding?


Now this dress, from the Pre-Fall 2013 collection is not letting me go. It's the classic white and blue combination  the interesting cutting and yes, the embroidery. I have been cracking my head how it was made, and decided to let you in on the guessing.הגיעה העת למשחק האהוב עלי - מנתחת השמלות (שמלות זה שם כולל לכל בגד שאני רוצה להבין איך עשו אותו). טוב, אני ממש אוהבת נשים מעצבות. לדעתי הן במיעוט בעולם האופנה, וזה חבל כי אין כמו נשים אחרות בשביל להבין את הגוף הנשי. החביבות עלי ביותר הן סטלה מקרטני (דוקא על המשחק עם הגבריות) וקרולינה הררה שהולכת על דמות הכי נשית שאפשר. אני לא יודעת אם אפשר היה לעצב שמלת חתונה יותר מקסימה מזו לקריסטינה הנדריקס, אהובתי הנצחית. אבל השמלה שאני רוצה לדבר עליה, היא מהקולקציה האחרונה של הררה, והיא לא נותנת לי מנוח. ההתפעמות שלי קשורה כנראה לשילוב הקלאסי אך לא הנדוש של הכחול עם הלבן, החיתוך המעניין, משחק האור אבל בעיקר בעיקר הרקמה והחרוזים. אני לא מצליחה להבין איך הם עשו את זה ולכן מבקשת את עזרתכן (ו-ם).


A little info from the LYST -     Blue Mikado Short Sleeve Scoop Neck Dress by CAROLINA HERRERA 

This short sleeved two-tone mikado Carolina Herrera cocktail dress features a scoop neck, intricate beaded and floral embroidered applique detail at the front, a grosgrain waist band and a straight skirt Hidden zip with hook-and-eye back closure 90% cotton, 10% silk 

unfortunately for us.. :)

אז מה כתוב באתר? כל מה שאמרתי למעלה ועוד פרט מעניין-הבד הוא 90% כותנה ו10% משי. אתם קולטים מה רק 10 % משי יכול לעשות..? מרתק. היא בטח נוחה בטירוף. טוב, לצערנו לא נדע, כי היא נמכרה לגמרי. חבל, כי בדיוק היה לי 3990$ לבזבז.. עוד נקודה מעניינת זה המשחק של האור בחלק האחורי. אני תוהה אם זה רק הזוית או שקרולינה גם שיחקה עם הכיוון של החוט הישר. מה חושבות/ים? (ראו קלוזאפ)

Look at this perfect back. There is a beautiful play with the nap of the fabric.. How do you think it was achieved? Is it just the light or is there some different grain involved? The fabric is 90% cotton, 10% silk. Unbelievable.. So much effect with just 10% silk.. (here's a closeup of the back) One more beautiful detail is the little bust darts, can you see them, in the center?


עוד פרט מרגש בעיני הם המתפרים הקטנים באיזור החזה. רואים אותם? (עדיין לא למדתי לעשות חצים בפוטושופ..)But the real magic and what makes this dress so challenging is the embroidery. It is so gently beaded and combined with the flower applique  that it makes me want to scream. I really want to try this at home, but have a feeling that in my hands, the dress won't stay white for long.


אך עם היד על הלב, מה שהכי הכי הכי מהמם בשמלה הזו זו הרקמה. הגדלתי את התמונה במיוחד כדי שנוכל ביחד לחקור את התופעה הזו. מדובר בשילוב של רקמה, חרוזים ואפליקציה. אבל איך? אחרי שהשמלה נתפרה, להכניס אותה לטבעת..? איך היא לא מתלכלת, מתקמטת, האם מעבירים את הדוגמא על הצד החיצוני? כל אלה שאלות שאני רוצה לענות עליהן.. ואז לנסות.
התחלתי ללמוד קצת רקמה בזמני הפנוי.. יש לי עכשיו אייפד, ולמעשה אף פעם לא משעמם לי. כל רגע פנוי הוא הזדמנות ללמוד טכניקה חדשה. כאן מצאתי וידאו קטן שמסביר קצת את השיטה. The couture embroidery method is quite different from the home one. I found this video to get an idea how the beading might be done. 

So I was thinking, maybe I can try to make a Herrera inspired dress. I have some navy and white satin cotton, It's not as nice as silk, but has a bit of shine. It also has about 5 % lycra in it, so it might be comfy.. The pattern is not very difficult to recreate, but maybe Simplicity 1803 Project Runway Collection can be used as a base.. (the bodice part). אם גם אתן נדלקתן על השמלה, ובא לכן לנסות, אפשר להשתמש בגזרה הזו 1803 של סימפליסיטי לחלק העליון, ולהעביר כמה מתפרים. בעיקרון הגזרה לא מסובכת, וריאציה על פרינסס, ולכן כל האתגר כאן הוא ברקצה. יש לי שני גלילים של סאטן כותנה בצבע לבן ונייבי בבית, זה אמנם לא משי, אבל יש איזה החזר אור.. וגם 5% לייקרה לנוחות. אבל הבעיה עם בד שהוא לא מספיק איכותי, זה שהרקמה יכולה להרוג אותו. מרוב העבודה הלבן יהפוך לשמנת..The difficult part is of course the beading and the embroidery.  I can't seem to get how to put the finished dress though one an embroidery loop. And how is the design transferred on the white fabric..?


Any of you had an experience with that? What do you think, can be done? 

How about these flowers? I think they might be pieces of silk organza embroidered or appliqued on top of the beading, but I am not sure. Anyone else?

Happy May! 
p.s. I am not doing the whole me made may challenge, but I will an effort to moderate my outfits this month and see how much of my own projects I actually wear. I have a feeling i am not making enough casualties..Sunny was so right with the everyday wardrobe thing..) 
טוב, אם את מבינות ברקמה וחרוזים, או סתם בא לכן לעזור לי לפענח, בבקשה תתשתפו איתי במשחק הניחושים! אני חושבת שהפרחים עשוים אולי מחתיכות דקות של אורגנזה, שמשולבת באפליקציה או רקמה לתוך הצורה הכללית. אבל איך ומתי זה נעשה?

טוב, שיהיה לנו מאי שמח, מה אני אגיד. אני לא משתתפת באתגר של זואי (me made may challenge) אבל כן הולכת לבקר קצת את מלבושיי החודש, רק כדי להבין עד כמה אני לובשת את מה שאני תופרת. יש לי הרגשה שאמצא חסך רציני במלתחת יום יום. כנראה שסאני צדקה כשיזמה את everyday wardrobe project

מחר אקום, וממש אשמח לקרוא את תגובותיכן! לילה טוב:)


18 comments:

 1. A truly beautiful dress. I would love one too.

  Sorry I have no wisdom to offer. But will look forward to hearing ideas from those that do.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ronniie, we need it. I am hoping to document some of the pattern alterations, and learn enough about embroidery to share. If you do to, let me know!

   Delete
 2. This dress was embroidered by a machine. A RTW would cost a double (if not a triple) if it went through the hands of embroiderers.
  When you do tambour or Luneville embroidery, you embellish the fabric first. The fabric is stretched on a big wooden frame and embroidered, then cut and sewn together.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hello Inna! I have stumbled upon your blog before, but then I lost you again. Now this time:) Thanks for the input, I guess I was thinking the dress was already expensive (how naive of me:)) But, elaborating a bit more on the subject - the white part is only partially embroidered, meaning it's was not a big beaded piece that is cut for mass production. the beading is embroidery pattern is really precise, I can't imagine how that can be done on a machine.
   If it was made on a wooden frame , then probably - left, right fronts and sleeve separated, right?
   I don't think that costs so much, found a few youtube videos with poor Indian guys embroidering. We have no idea how immoral the backstage of the fashion biz is really.

   p.s. I love all the stuff in your shop, and will be bombarding it the future. I have heard the best things about Japanese sewing notions, and can believe i now have a personal source:)

   Delete
  2. Hi Milena! Thanks for the lovely comment.

   I am far from being an expert in tambour beading. I've been learning Luneville embroidery for hardly a year. This particular dress could be done in India. They have a tradicional method of beading, quite similar to tambour beading technique. I don't think this was done by Lessage (the embroidery atelier in Paris), because they mainly work with "old" couture houses. Again, machines today can do miracle, so I do not exclude this possibility. Today most of the beaded fashion fabric, including lace, is done by machines. But now, same as you, I'd like to know what are the origins of this embroidery :)

   If you want your garment to be embroidered, you trace all pattern pieces on fabric and bead. The Lessage method is quite complex: fabric is prepared in a special way so that the markings stay long time. Besides, one piece is embroidered by several embroiderers at a time, which explain high prices of garments.

   Instead of me talking about embroidery, I suggest you to read this article in NYTimes describing artisan work in couture industry in France ;)

   Delete
  3. Great article , thanks Inna! I will definitely dwell in this subject further:) lets keep in touch!

   Delete
 3. If the embroidery was done by hand the stencil could have been put down with Ultra Violet marking powder http://www.readysetglo.com/ There was an article in the July Threads magazine about embroidery and the different methods of stencil application. By the way, that dress is absolutely stunning.

  ReplyDelete
 4. Jessica! Thanks for the referral! I am a subscriber and recently opened that issue on my iPad and cam you believe I missed this article? It's VERY interesting. I found a few more references I'll share later. Any way, by this point my mind is busy thinking how to make this wooden frame at home, that will be big enough for such designs. Have any ideas? Thank you for the comment and welcome to the blog!

  ReplyDelete
 5. שמלה מדהימה, אחלה פוסט! :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. תודה תודה:) יאללה לתפור
   ;)

   Delete
 6. Milena, I fell in love with this dress. it is wonderful, it all perfectly! Now I want to make it too

  ReplyDelete
  Replies
  1. I know! It's the perfect challenge and skill booster. It's ok make it, I won't tell Carolina:)

   Delete
 7. קישור לדוגמת שמלה שמזכירה את ה"כוכבת" הקודמת במנתחת השמלות
  http://butterick.mccall.com/b5851-products-44669.php?page_id=155

  שרון

  ReplyDelete
  Replies
  1. אכן, שרון, אני מכירה את הגזרה. היא קצת פחות צמודה במותן ממה שצריך לדעתי אבל בהחלט יכולה להיותר פתרון טוב למי שנדלקה על השמלה ולא יודעת לשרטט. אני חשבתי שמדובר בגזרה פשוטה מדי מכדי לקנות אותה אז ציירתי לבד, אפשר גם לשנות גזרה קיימת. בכל מקרה נעים להכיר וברוכה הבאה

   Delete
 8. Exquisite dress & embroidery - quite a challenge, but go for it, and let us know how you're progressing!
  D'ellis

  ReplyDelete
 9. What a classy dress! I look forward to seeing the result!! Ciao from Italy!

  ReplyDelete

תודה לכל המגיבים :) I love reading your comments!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...